Spring 2019 Results


Best Feature
Winner: Rainy Carolina
Winner: Humans of Someone
Nominee: Triggers
Nominee: Abstruse
Nominee: BAWARI- Silence
    of Women
Nominee: Another Yesterday
Nominee: Bultir Result
Nominee: 13 Graves

Best Documentary Feature
Winner: Che Guevara in the
    21st Century
Winner: The Perfect Gangster

Best Documentary Short
Winner: L'Eccidio Di Nola
Winner: Jeremy the Lefty Snail
    and Other Asymmetrical Animals
Nominee: Materre
Nominee: Dreamer
Nominee: Sketches
Nominee: United for Victory
Nominee: Harvardstein, U.S.A.
Nominee: The Ancestors' Memories
Nominee: The China Era in
    Tui Bei Tu - 1300 year old
    prophecy
Nominee: Amantubillah - Utopia
    on Equator

Best Animated Short
Winner: God has already
    gone ahead
Nominee: Red Omen - Ed Roman
Nominee: Shadowland
Nominee: Umbrage

Best Music Video
Winner: Bones
Winner: Runaway
Nominee: Bright Eyed in the Mornin'
Nominee: Still Waters
Nominee: Too Hard To Love
Nominee: Red Omen - Ed Roman
Nominee: Lover and a Giver
Best Short
Winner: Tender
Winner: La Fuga
Winner: The Translator.
Winner: Country Boys
Winner: On the Border
Winner: Resurrection
Winner: My Grandson, Charlotte
Winner: Only This Once
Winner: Broken Souls
Nominee: Gauntlet Run: Payback
Nominee: The Devil May Care Trilogy
    Part 2: Lust
Nominee: Dimmi Chi Sono
    (Tell Me Who I Am)
Nominee: Charlie – Someone’s
    in There
Nominee: The Assassin's Apprentice
Nominee: My Dinner With Schwartzey
Nominee: Where the Shadows Fall
Nominee: Say Goodbye, Grace
Nominee: Ancora Una Volta
Nominee: A Brazilian Test
Nominee: Walter Treppiedi
Nominee: Last Conversation
Nominee: I Bind You to Me
Nominee: Joe is Retiring
Nominee: The Bureaucrat
Nominee: Love, Charlie
Nominee: Rebel Within
Nominee: Blue Bunny
Nominee: Whirlpool
Nominee: Soul Bones
Nominee: Collision
Nominee: ExClosure
Nominee: YOU or ME
Nominee: Fourteen
Nominee: Low Road
Nominee: Platonic
Nominee: Stolen
Nominee: Therapy
Nominee: Soledad
Nominee: Bridge
Nominee: Collar
Nominee: Blue

Best Sci-Fi Short
Winner: Hypnagogia
Winner: Zilly's War
Nominee: Paracosm
Best Romantic Comedy
Winner: Connection
Winner: Mutha Friggas

Best Experimental Short
Winner: Guilty Bunch of Flowers
Winner: Quarume - Never Go Back
Winner: Who Will Stop Me
Winner: Sketches
Nominee: Yort
Nominee: Crypto Game
Nominee: Platonic
Nominee: Ashes
Nominee: Room 106
Nominee: Summer Storm
Nominee: Gwyr: Reflections
Nominee: From Life to Death
Nominee: Inside scoop from
    the influencer
Nominee: When You Get Carried
    Away Making A Sandwich
Nominee: Shut Your Eyes I'm
    Gonna Dance

Best Student Film
Winner: Siege
Winner: Know Your Enemy
Winner: Scene from the Men's Toilets
    at a Ceilidh
Nominee: Room 106
Nominee: The Devil's Lamp
Nominee: The Ancestors' Memories
Nominee: Chicago Undercover
Nominee: E-TOX
Nominee: Lock Up
Nominee: The Divine: a Tale of
    Love, Murder, & Meatloaf

Best Web Series
Winner: Certified Guidance
Winner: The Devil's A Lie: Prologue
Nominee: Just the Tip
Nominee: The Meeting
Nominee: Mixed Boy Joy
Nominee: Paranormal Dick
Nominee: Oh My God!
Nominee: 22 Bones, the Adventures
    of Yorick, a Skull
Best Director
Winner: Tender
Winner: La Fuga
Winner: Fourteen
Winner: Runaway
Winner: Soul Bones
Winner: Resurrection
Winner: Only This Once
Winner: My Grandson, Charlotte
Nominee: Mohingar Tapwe!!
Nominee: The Assassin's Apprentice
Nominee: Scene from the Men's
    Toilets at a Ceilidh
Nominee: The Divine: a Tale of Love,
    Murder, & Meatloaf
Nominee: Dimmi Chi Sono
    (Tell Me Who I Am)
Nominee: Che Guevara in the
    21st Century
Nominee: My Dinner
    With Schwartzey
Nominee: BAWARI- Silence
    of Women
Nominee: Where the Shadows Fall
Nominee: Jesus Rides A Harley
Nominee: From Life to Death
Nominee: A Lady's Reckoning
Nominee: French Connection
Nominee: Say Goodbye, Grace
Nominee: Humans of Someone
Nominee: Joe is Retiring
Nominee: The Devil's Lamp
Nominee: Another Yesterday
Nominee: Death Lay Here
Nominee: Labyrinth Life
Nominee: Just the Tip
Nominee: The Meeting
Nominee: Mutha Friggas
Nominee: The Translator.
Nominee: Love, Charlie
Nominee: On the Border
Nominee: Broken Souls
Nominee: 13 Graves
Nominee: The Mirror
Nominee: Blue Bunny
Nominee: ExClosure
Nominee: Vanished
Nominee: Abstruse
Nominee: Triggers
Nominee: Room 106
Nominee: Penelope
Nominee: Collision
Nominee: Lock Up
Nominee: Platonic
Nominee: Soledad
Nominee: Collar
Nominee: Bones
Nominee: Siege
Nominee: Blue

Best Cinematography
Winner: Love, Charlie
Winner: The Devil May Care Trilogy
    Part 2: Lust
Winner: Say Goodbye, Grace
Winner: Gwyr: Reflections
Winner: Who Will Stop Me
Winner: The Devil's Lamp
Winner: Ancora Una Volta
Winner: Resurrection
Winner: Platonic
Winner: La Fuga
Nominee: My Dinner
    With Schwartzey
Nominee: The Devil's A Lie:
    Prologue
Nominee: Bright Eyed in the Mornin'
Nominee: Where the Shadows Fall
Nominee: My Grandson, Charlotte
Nominee: Jesus Rides A Harley
Nominee: I Bind You to Me
Nominee: Too Hard To Love
Nominee: Death Lay Here
Nominee: Only This Once
Nominee: The Translator.
Nominee: Know Your Enemy
Nominee: Just the Tip
Nominee: Broken Souls
Nominee: Abra Cadaver
Nominee: The Farmhand
Nominee: Soul Bones
Nominee: 13 Graves
Nominee: Collision
Nominee: YOU or ME
Nominee: The Mirror
Nominee: Tropicana
Nominee: Vanished
Nominee: Paracosm
Nominee: Triggers
Nominee: Low Road
Nominee: Sketches
Nominee: Materre
Nominee: Runaway
Nominee: Bridge
Nominee: Siege
Nominee: Bones
Nominee: E-TOX
Nominee: Blue
Best Actress
Winner: Reverse Darwinism
    (Kathryn Hanke)
Winner: Platonic (Dasha Leidy)
Winner: Triggers (Emily Hileman)
Winner: Ancora Una Volta
    (Jessica Resteghini)
Winner: Another Yesterday
    (Lucia Rodriguez-Nelson)
Winner: Last Conversation
    (Ayvianna Snow)
Winner: My Dinner With Schwartzey
    (Zoe Wilson)
Winner: ExClosure
    (Jasmine Shanise Gammon)
Winner: Hollowed (Laura Heuston)
Winner: Vanished (Caitlin Smith)
Nominee: Ashes (Monda Scott)
Nominee: Soledad (Harleen Silva)
Nominee: Guilty Bunch of Flowers
    (Eleanor Burke)
Nominee: Electric Angel
    (Zoe Alice-Woodruff)
Nominee: Who Will Stop Me
    (Noelle Toland)
Nominee: The Aliens
    (Toneata Morgan)
Nominee: Certified Guidance
    (Whitney Hudson)
Nominee: Gauntlet Run: Payback
    (Rachel Tracy)
Nominee: Jesus Rides A Harley
    (Kay Wilson)
Nominee: Blood Falls (Alexis Abrams)
Nominee: Abstruse (Jesi Jensen)
Nominee: Broken Souls
    (Mary Tomalison)
Nominee: Crypto Game (Amor Sanchez)
Nominee: Lock Up (Melissa Malone)

Best Original Idea
Winner: Blue Bunny
Winner: YOU or ME
Winner: The Bureaucrat
Winner: Humans of Someone
Winner: French Connection
Winner: On the Border
Winner: Father n Son
Winner: Country Boys
Winner: Hypnagogia
Winner: Tender
Winner: Blue
Winner: E-TOX
Nominee: Siege
Nominee: Ashes
Nominee: Stolen
Nominee: Nimbus
Nominee: Bridge
Nominee: Umbrage
Nominee: Creation
Nominee: Paracosm
Nominee: Triggers
Nominee: Collision
Nominee: The Stay
Nominee: Platonic
Nominee: The Box
Nominee: Pair Down
Nominee: ExClosure
Nominee: The Aliens
Nominee: Shadowland
Nominee: Blue Crystel
Nominee: Origin Bound
Nominee: Just the Tip
Nominee: Zilly's War
Nominee: Gamer's Wife
Nominee: The Meeting
Nominee: Abra Cadaver
Nominee: Pixie & Dust
Nominee: Still Waters
Nominee: Electric Angel
Nominee: Death Lay Here
Nominee: Who Will Stop Me
Nominee: Another Yesterday
Nominee: The Translator.
Nominee: Paranormal Dick
Nominee: Know Your Enemy
Nominee: I Piedi Nell'Acqua
Nominee: Gwyr: Reflections
Nominee: Journey of Life
Nominee: A Dream Deferred
Nominee: Captain Powerful
Nominee: Last Conversation
Nominee: 45 Willow Drive
Nominee: A Brazilian Test
Nominee: Walter Treppiedi
Nominee: Home Entertainment
Nominee: The Wait of Stones
Nominee: Red Omen - Ed Roman
Nominee: Guilty Bunch of Flowers
Nominee: Quarume - Never Go Back
Nominee: My Grandson, Charlotte
Nominee: My Dinner With Schwartzey
Nominee: Bright Eyed in the Mornin'
Nominee: God has already
    gone ahead
Nominee: Anything for the Ones
    We Love
Nominee: Shut Your Eyes I'm
    Gonna Dance
Nominee: Inside scoop from
    the influencer
Nominee: 22 Bones, the Adventures
    of Yorick, a Skull
Nominee: The Soldier: The Search
    for Existence
Best Actor
Winner: Walter Treppiedi
    (Vittorio Ciorcalo)
Winner: YOU or ME (Drew Schrum)
Winner: Whirlpool (Michael Linehan)
Winner: The Translator.
    (Chen. Guankang)
Winner: The Farmhand
    (Russell Shealy)
Winner: 13 Graves (Kevin Leslie)
Winner: Paranormal Dick
    (Philip Asta)
Nominee: Just the Tip (Ruben Avitia)
Nominee: Dreamer (Flying Fez)
Nominee: Therapy (Mois├ęs Acevedo)
Nominee: The Meeting (Arthur Craig)
Nominee: Collar (Sean Gunnell)
Nominee: Rebel Within (Calen Fox)
Nominee: Susan (Perica Antov)
Nominee: Hollowed (Hoyt Richards)
Nominee: Mutha Friggas
    (James Denapoli)
Nominee: Resurrection
    (Tony Simonneau)
Nominee: Gauntlet Run: Payback
    (Vic Matthews)
Nominee: The Assassin's Apprentice
    (Robert Picardo)
Nominee: Whiskey Flavoured
    Toothpaste (Ray Pearson)
Nominee: Another Yesterday
    (Kento Matsunami)
Nominee: One Last Spin
    (Lamar Cheston)
Nominee: Enjoy Yourself
    (Chris Cusano)
Nominee: Country Boys
    (Richard Anderson)
Nominee: Death Lay Here
    (Christian Bourgeois)
Nominee: The Devil May Care Trilogy
    Part 2: Lust (Guy Williams)
Nominee: The Soldier: The Search for
    Existence (Robert Mann)

Best Writing
Winner: Only This Once
Winner: Joe is Retiring
Winner: Another Yesterday
Winner: Just the Tip
Winner: Country Boys
Winner: Soul Bones
Winner: ExClosure
Winner: Collision
Winner: Vanished
Winner: Therapy
Winner: Collar
Winner: Stolen
Nominee: Why...
Nominee: Tender
Nominee: La Fuga
Nominee: Soledad
Nominee: Triggers
Nominee: Hollowed
Nominee: Platonic
Nominee: Abstruse
Nominee: Whirlpool
Nominee: YOU or ME
Nominee: Hypnagogia
Nominee: The Farmhand
Nominee: Fruit Punch
Nominee: Broken Souls
Nominee: Summer Storm
Nominee: Origin Bound
Nominee: Mixed Boy Joy
Nominee: Ancora Una Volta
Nominee: Who Will Stop Me
Nominee: Rainy Carolina
Nominee: Bultir Result
Nominee: The Bureaucrat
Nominee: Father n Son
Nominee: On the Border
Nominee: The Translator.
Nominee: A Dream Deferred
Nominee: Last Conversation
Nominee: I Bind You to Me
Nominee: French Connection
Nominee: Paranormal Dick
Nominee: Humans of Someone
Nominee: Reverse Darwinism
Nominee: Say Goodbye, Grace
Nominee: Jesus Rides A Harley
Nominee: Guilty Bunch of Flowers
Nominee: The Assassin's Apprentice
Nominee: My Dinner With Schwartzey
Nominee: The Devil's A Lie: Prologue
Nominee: My Grandson, Charlotte
Nominee: Mohingar Tapwe!!
Nominee: Walter Treppiedi
Nominee: Mutha Friggas
Nominee: Siege
Nominee: Charlie – Someone’s
    in There
Nominee: Scene from the Men's
    Toilets at a Ceilidh
Nominee: The Devil May Care Trilogy
    Part 2: Lust
Best Editing
Winner: Platonic
Winner: Jesus Rides A Harley
Winner: The Assassin's Apprentice
Winner: Joe is Retiring
Winner: The Translator.
Winner: Just the Tip
Winner: Runaway
Winner: Bones
Winner: Dimmi Chi Sono
    (Tell Me Who I Am)
Winner: Che Guevara in the
    21st Century
Nominee: My Grandson, Charlotte
Nominee: The Ancestors' Memories
Nominee: Guilty Bunch of Flowers
Nominee: The Perfect Gangster
Nominee: Harvardstein, U.S.A.
Nominee: The Wait of Stones
Nominee: United for Victory
Nominee: I Piedi Nell'Acqua
Nominee: A Brazilian Test
Nominee: L'Eccidio Di Nola
Nominee: I Bind You to Me
Nominee: Certified Guidance
Nominee: Humans of Someone
Nominee: Lover and a Giver
Nominee: Too Hard To Love
Nominee: Know Your Enemy
Nominee: Electric Angel
Nominee: Death Lay Here
Nominee: Only This Once
Nominee: Bultir Result
Nominee: Rebel Within
Nominee: Zilly's War
Nominee: Resurrection
Nominee: Country Boys
Nominee: Origin Bound
Nominee: Fruit Punch
Nominee: Hypnagogia
Nominee: YOU or ME
Nominee: Tropicana
Nominee: Paracosm
Nominee: Sketches
Nominee: Triggers
Nominee: My World
Nominee: Creation
Nominee: FADE IN:
Nominee: Collar
Nominee: Siege
Nominee: Yort
Nominee: Amantubillah - Utopia
    on Equator
Nominee: When You Get Carried Away
    Making A Sandwich
Nominee: Jeremy the Lefty Snail
    and Other Asymmetrical Animals
Nominee: Inside scoop from
    the influencer
Nominee: Anything for the Ones
    We Love

Best FX
Winner: Zilly's War
Winner: Siege
Nominee: The Assassin's Apprentice
Nominee: Captain Powerful
Nominee: Paranormal Dick
Nominee: Father n Son
Nominee: Gamer's Wife
Nominee: Resurrection
Nominee: Blue Crystel
Nominee: Paracosm
Nominee: Nimbus
Nominee: E-TOX

Best Twist
Winner: One Last Spin
Winner: Whiskey Flavoured Toothpaste
Winner: Ancora Una Volta
Winner: The Soldier: The Search
    for Existence
Nominee: 13 Graves
Nominee: Who Will Stop Me
Nominee: Know Your Enemy
Nominee: Connection
Nominee: The Stay
Nominee: No Where
Nominee: La Fuga
Best Music
Winner: Captain Powerful
Winner: Know Your Enemy
Winner: Shadowland
Winner: Paracosm
Winner: Creation
Winner: Platonic
Winner: La Fuga
Winner: Nimbus
Winner: Collar
Nominee: Resurrection
Nominee: My Grandson, Charlotte
Nominee: The Assassin's Apprentice
Nominee: The Devil's A Lie: Prologue
Nominee: God has already gone ahead
Nominee: BAWARI- Silence of Women
Nominee: The Perfect Gangster
Nominee: Chicago Undercover
Nominee: Ancora Una Volta
Nominee: Last Conversation
Nominee: From Life to Death
Nominee: Humans of Someone
Nominee: Death Lay Here
Nominee: Only This Once
Nominee: The Translator.
Nominee: Joe is Retiring
Nominee: The Arrangement
Nominee: Love, Charlie
Nominee: The Bureaucrat
Nominee: Zilly's War
Nominee: Father n Son
Nominee: The Farmhand
Nominee: Country Boys
Nominee: Soul Bones
Nominee: Crypto Game (Silver)
Nominee: YOU or ME
Nominee: Blue Bunny
Nominee: Hollowed
Nominee: My World
Nominee: Abstruse
Nominee: Fourteen
Nominee: Triggers
Nominee: Materre
Nominee: Stolen
Nominee: Ashes
Nominee: Siege
Nominee: Fen
Nominee: Anything for the Ones
    We Love
Nominee: Che Guevara in the
    21st Century
Nominee: Jeremy the Lefty Snail
    and Other Asymmetrical Animals
Nominee: Shut Your Eyes I'm
    Gonna Dance
Nominee: Charlie – Someone’s
    in There
Nominee: Whiskey Flavoured
    Toothpaste

Best Humor
Winner: FADE IN:
Winner: Gamer's Wife
Winner: Mixed Boy Joy
Winner: Mohingar Tapwe!!
Winner: A Brazilian Test
Winner: French Connection
Winner: Jesus Rides A Harley
Winner: Charlie – Someone’s in There
Winner: Gauntlet Run: Payback
Winner: Rainy Carolina
Winner: Fruit Punch
Nominee: I Piedi Nell'Acqua
Nominee: Home Entertainment
Nominee: Reverse Darwinism
Nominee: The Holiday Dance
Nominee: Certified Guidance
Nominee: Paranormal Dick
Nominee: Bultir Result
Nominee: Just the Tip
Nominee: Haircut Begin
Nominee: The Translator.
Nominee: Abra Cadaver
Nominee: Oh My God!
Nominee: Pair Down
Nominee: Tender
Nominee: The Survivor's Guide
    of a Newspaper Carrier
Nominee: When You Get Carried Away
    Making A Sandwich
Nominee: The Divine: a Tale of
    Love, Murder, & Meatloaf
Most Terrifying
Winner: Where the Shadows Fall
Winner: I Bind You to Me
Winner: The Devil's Lamp
Winner: Soledad
Nominee: What Would You Do?
Nominee: Let's Not Talk About It
Nominee: Nightmare Child
Nominee: 45 Willow Drive
Nominee: One Last Spin
Nominee: Blue Bunny
Nominee: The Mirror
Nominee: Blood Falls
Nominee: Room 106
Nominee: Lock Up
Nominee: The Stay

Best Message
Winner: A Brazilian Test
Winner: My Grandson, Charlotte
Winner: BAWARI- Silence of Women
Winner: Lover and a Giver
Winner: Why...
Winner: Anything for the Ones
    We Love
Nominee: Journey of Life
Nominee: Snapshot: A Short Film

Best Sound
Winner: The Assassin's Apprentice
Winner: Abstruse
Winner: Siege
Winner: Blue
Nominee: Resurrection
Nominee: My Grandson, Charlotte
Nominee: Ancora Una Volta
Nominee: The Devil's Lamp
Nominee: Only This Once
Nominee: The Translator.
Nominee: Know Your Enemy
Nominee: Imagine This
Nominee: Zilly's War
Nominee: Triggers
Nominee: La Fuga
Nominee: Therapy
Nominee: Nimbus
Nominee: Ashes
Nominee: When You Get Carried
    Away Making A Sandwich
Nominee: God has already
    gone ahead

Best Action
Winner: Gauntlet Run: Payback
Nominee: The Assassin's Apprentice
Nominee: Say Goodbye, Grace

No Budget Spirit
Winner: The Survivor's Guide
    of a Newspaper Carrier
Winner: I Piedi Nell'Acqua
Winner: Whirlpool
Nominee: Fen
Nominee: Susan
Nominee: Penelope
Nominee: No Where
Nominee: Vanished
Nominee: Pair Down
Nominee: Blood Falls
Nominee: Last Breath
Nominee: Origin Bound
Nominee: Pixie & Dust
Nominee: Imagine This
Nominee: Electric Angel
Nominee: Labyrinth Life
Nominee: Enjoy Yourself
Nominee: Death Lay Here
Nominee: The Arrangement
Nominee: A Dream Deferred
Nominee: A Lady's Reckoning
Nominee: Snapshot: A Short Film
Nominee: Heard that love has
    come back
Nominee: Whiskey Flavoured
    Toothpaste
Nominee: The Holiday Dance

Best Feature Script
Winner: Invisible Prisons
Winner: Adam and the Aliens
Nominee: The Train Ride From Hell
Nominee: Away With My Heart
Nominee: She Touched Me
Nominee: A Four-Sided Bed
Nominee: Free Yourself
Nominee: Williams Academy
Nominee: Twisted Games
Nominee: Something New
Nominee: Pandemic
Best Short Script
Winner: Just for Attention
Nominee: Road Trip Anyone?
Nominee: Walter Treppiedi
Nominee: Gathering Grace
Nominee: Go(o)d Evening
Nominee: Weekenders
Nominee: Samantha
Nominee: Platonic
Nominee: Bei Ihm
Nominee: A Month of Sunday -
    "Happy New Year"
Nominee: Violette Hayes:
    A True Story