Winter 2022 Results


Best Feature
Winner: Armstrong
Nominee: Colorblind
Nominee: Beneath Us All
Nominee: Stocking Killer
Nominee: The Burned Over District

Best Documentary Feature
Winner: Wrist Lock: The Martial Arts'
    Influence on Police Use of Force

Best Documentary Short
Winner: Temazcal Toci
Nominee: Inside Talk II
Best Short
Winner: Launch
Winner: Terms & Conditions
Nominee: River
Nominee: Meena
Nominee: De Nada
Nominee: Solitary
Nominee: The Bench
Nominee: Good Night Beatriz
Nominee: Jumpers for Goalposts
Nominee: How to Musical Theatre
Nominee: The Secret Weapon:
    Yesterday IS Today
Best Experimental Short
Winner: The Primordial Impasse
Nominee: You Don't Deserve This
Nominee: Requiems: El Paso
    and Beyond

Best Web Series
Winner: Night Visit

Best Student Film
Winner: A Taste of China
Winner: freaks.com
Nominee: Obelisk
Nominee: Accompany
Nominee: Be Happy Soon
Best Cinematography
Winner: Accompany
Winner: Beneath Us All
Winner: A Taste of China
Winner: The Burned Over District
Nominee: Launch
Nominee: Pressed
Nominee: Armstrong
Nominee: Colorblind
Nominee: freaks.com
Nominee: Terms & Conditions
Nominee: The Primordial Impasse
Nominee: The Alliance 2 The Hunt
    for Breeze

Best Original Idea
Winner: Temazcal Toci
Winner: Be Happy Soon
Winner: BLANK FUGITIVE
Winner: The Dishwasher
Winner: Terms & Conditions
Winner: The Alliance 2 The Hunt
    for Breeze
Nominee: Solitary
Nominee: Homeless
Nominee: Night Visit
Nominee: In Your Dreams
Nominee: Stocking Killer
Nominee: Subject Point Alpha
Nominee: The Primordial Impasse
Nominee: How to Musical Theatre
Nominee: You Don't Deserve This
Nominee: Requiems: El Paso
    and Beyond

Best Sound
Winner: Beneath Us All
Winner: How to Musical Theatre
Nominee: Boxes
Nominee: Pressed
Nominee: freaks.com
Nominee: Fell Purpose
Nominee: Be Happy Soon
Nominee: The Burned Over District
Best Director
Winner: Armstrong
Winner: freaks.com
Winner: Be Happy Soon
Winner: A Taste of China
Winner: Terms & Conditions
Winner: How to Musical Theatre
Nominee: Launch
Nominee: Solitary
Nominee: Colorblind
Nominee: i promised
Nominee: Beneath Us All
Nominee: In Your Dreams
Nominee: Stocking Killer
Nominee: The Alliance 2 The Hunt
    for Breeze
Nominee: The Secret Weapon:
    Yesterday IS Today

Best Actor
Winner: Rotte (Stilian Keli)
Winner: Solitary (Jag Dhaliwal)
Winner: Good Night Beatriz
    (Jorge C├íceres)
Nominee: Launch (Jacob Young)
Nominee: Armstrong (Jaylon Bolden)
Nominee: Unhired Guns (Matt Florio)
Nominee: The Bench
    (Graeme Braidwood)
Nominee: BLANK FUGITIVE
    (Michael Boston)
Nominee: Jumpers for Goalposts
    (Michael Newstead)
Nominee: The Burned Over District
    (Jon Harvey Sheedy)

Best Humor
Winner: The Bench
Winner: Unhired Guns
Winner: Breakup Mountain
Winner: Terms & Conditions
Winner: How to Musical Theatre
Nominee: BLANK FUGITIVE
Nominee: Unhappy 2 - Plans
Nominee: It's non-emergency!
Best Actress
Winner: Boxes (Kat Kemmet)
Winner: River (Florencia Barletta)
Winner: Colorblind (Chantel Riley)
Winner: Meena (Sravanthi Prattipati)
Nominee: De Nada
    (Rachel Gomez)
Nominee: The Bench
    (Sue Wallace)
Nominee: Breakup Mountain
    (Jade Pirovano)
Nominee: Terms & Conditions
    (Andrea Gallo)
Nominee: Beneath Us All
    (Angelina Danielle Cama)
Nominee: The Alliance 2 The Hunt
    for Breeze (Mandy Baker)

Best Music
Winner: Meena
Winner: W.B.L.
Winner: Launch
Winner: Armstrong
Winner: Subject Point Alpha
Winner: The Alliance 2 The Hunt
    for Breeze
Nominee: River
Nominee: i promised
Nominee: Fell Purpose
Nominee: Temazcal Toci
Nominee: Breakup Mountain
Nominee: Terms & Conditions
Nominee: Good Night Beatriz
Nominee: The Primordial Impasse
Nominee: How to Musical Theatre
Nominee: The Burned Over District
Nominee: Requiems: El Paso
    and Beyond
Nominee: Wrist Lock: The Martial Arts'
    Influence on Police Use of Force
Best Editing
Winner: De Nada
Winner: Night Visit
Winner: Stocking Killer
Winner: The Primordial Impasse
Winner: Wrist Lock: The Martial Arts'
    Influence on Police Use of Force
Nominee: Meena
Nominee: River
Nominee: Launch
Nominee: Solitary
Nominee: Accompany
Nominee: Armstrong
Nominee: Colorblind
Nominee: freaks.com
Nominee: Be Happy Soon
Nominee: Temazcal Toci
Nominee: Inside Talk II
Nominee: A Taste of China
Nominee: Terms & Conditions
Nominee: Good Night Beatriz
Nominee: Jumpers for Goalposts
Nominee: You Don't Deserve This
Nominee: How to Musical Theatre
Nominee: The Alliance 2 The Hunt
    for Breeze

Most Terrifying
Winner: The Burned Over District
Best Writing
Winner: River
Winner: Pressed
Winner: Solitary
Winner: The Bench
Winner: Colorblind
Winner: Requiems: El Paso
    and Beyond
Nominee: Launch
Nominee: De Nada
Nominee: Unhired Guns
Nominee: Fell Purpose
Nominee: Be Happy Soon
Nominee: BLANK FUGITIVE
Nominee: The One Hundred
Nominee: A Taste of China
Nominee: Unhappy 2 - Plans
Nominee: Good Night Beatriz
Nominee: How to Musical Theatre
Nominee: The Alliance 2 The Hunt
    for Breeze
Nominee: The Secret Weapon:
    Yesterday IS Today

Best FX
Winner: Launch
Winner: The Burned Over District
Nominee: Obelisk
Nominee: Night Visit
Nominee: Terms & Conditions
Best Message
Winner: Meena
Winner: W.B.L.
Winner: Pressed
Winner: Accompany
Winner: Colorblind
Winner: Temazcal Toci
Winner: Good Night Beatriz
Winner: Requiems: El Paso
    and Beyond
Winner: The Secret Weapon:
    Yesterday IS Today
Winner: Wrist Lock: The Martial Arts'
    Influence on Police Use of Force

Best Twist
Winner: Breakup Mountain
Nominee: Rage, Fear, Love

No Budget Spirit
Winner: Obelisk
Nominee: Boxes
Nominee: Homeless
Nominee: Inside Talk II
Nominee: The One Hundred
Nominee: Rage, Fear, Love
Nominee: Unhappy 2 - Plans
Nominee: It's non-emergency!

Best Feature Script
Winner: No Address
Winner: ONCE UPON ANOTHER LIFE
Nominee: A Ghastly Sight
Nominee: In Search of... Amaniranes
Best Short Script
Winner: Enter the Dreadi
Nominee: Luck Be A Lady
Nominee: The Dishwasher

Best Overall Film of the Year
Kid Heart